Kotwice są jedną z najważniejszych technik hipnoporodu, którą uczysz się posługiwać w trakcie kursu Błękitny Poród. Kotwice posłużą Ci w czasie porodu do wywołania pożądanego stanu emocjonalnego, czyli np. głębokiego relaksu. Kotwica może być wywołana przez każdy nasz zmysł, ale nie każdy działa na każdego równie silnie. Musisz sama spróbować, który jest dla ciebie najskuteczniejszy.

Ale od początku, jak to w ogóle działa. Najłatwiej jest zrozumieć kotwice poprzez proste ćwiczenie.

Spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: czym dla Ciebie jest bezpieczeństwo? Czym pachnie? A może brzmi jak ulubiona piosenka? Lub bezpieczeństwo dla Ciebie to ciepłe ręce bliskiej osoby? A może bezpieczeństwo ma jakiś konkretny kolor?

Powtórz to samo ćwiczenie z najbardziej pro porodowymi emocjami i stanami (dlaczego akurat te możesz przeczytać w artykule o hormonach) jak:

 

  • poczucie intymności
  • skupienie na sobie
  • głęboki relaks
  • koncetracja
  • wyciszenie
  • pewność siebie
  • spokój

Odpowiedzi wypisz na kartce. Po pierwsze dadzą Ci obraz tego, jaki zmysł jest dla Ciebie ważny a po drugie odpowiedzi ułatwią szukanie kotwic porodowych. Bo o to właśnie chodzi — kotwice jako technika hipnoporodu jest po to, aby na zawołanie wywołać pożądany stan emocjonalny w czasie porodu. A jak wiemy nasz stan emocjonalny determinuje produkcję hormonów, te zaś rządzą akcją porodową. Wszystko zaczyna się jednak od naszej głowy!

Przykłady kotwic:

1. Kotwica słuchowa to dźwięki np. muzyka, słowa.
Muzyka w porodzie może dać nam miłe wyciszenie, jest niezastąpiona w technikach hipnoporodu. Może również dać nam zdrowego kopa, kiedy już nie mamy siły. Dlatego zawsze polecam przygotować na poród dwie ścieżki dźwiękowe!

Jedna to relaksacyjna, kiedy potrzebujesz wyciszenia, a druga to motywacyjna, idealne więc będą piosenki do biegania, ale też wszystkie, które sprawiają, że wzrasta u Ciebie poziom energii. Zajrzyj na Stację Błękitny Poród w Spotify, aby zobaczyć przykłady i od razu dodaj dodaj do ulubionych!

Kotwica w postaci słów kluczowych, które może wypowiadać Twoja osoba towarzysząca lub ty sama. Możesz, chociażby wypowiadać słowa ulubionej afirmacji, np. Jest tak jak ma być”.

2. Kotwica wzrokowa to obrazy (zarówno te, które widzimy oczami wewnętrznymi, jak i tymi fizycznymi), np. plakaty, zdjęcia, kolory.

Zobacz tutaj, jak ta kobieta pięknie wykorzystała plakaty afirmacyjne, które najpierw wisiały w jej miejscu przygotowań, a potem w pokoju, w którym rodziła.

Poniżej za to zobaczysz moje plakaty afirmacyjne. Jak widać do użycia zarówno w domu, jak i na porodówce 🙂

Kotwicą wzrokową może też być zdjęcie usg twojego maleństwa.

3. Kotwica kinetyczna to np. dotyk, masaż, ucisk, kompres.

4. Kotwica zapachowa to olejki eteryczne, świeczka, kadzidełko, zapach jedzenia.

Jeżeli chodzi o stosowanie aromaterapii w porodzie to jest temat WOW! Kiedy stosujemy olejki klasy terapeutycznej (a tylko takie polecam Ci stosować, bo masz wtedy gwarancje bezpieczeństwa i czystości), łączymy właściwości konkretnych olejków (jakie polecam przeczytasz tu) z mocą kotwic porodowych. Kotwica zapachowa jest też najsilniejsza, ponieważ zapachy trafiają wprost do najstarszych struktur naszego mózgu. Zapachy pamiętamy całe życie. Homo sapiens posługiwali się zapachem jako językiem na długo przed tym, jak wymyślili język werbalny. To zapach decydował o tym, czy kogoś uznaliśmy za przyjaciela, czy wroga, czy zdecydowaliśmy się na wspólne polowanie na mamuta, czy nie. Zapach i tzw. „gut feeling” czyli głos trzewi. Nie bez przyczyny mądre kobiety mówią o decyzjach podjętych z brzucha. Głos serca to nowożytny mit, to trzewia wiedzą najlepiej 😉

Położne w jednym z Londyńskich szpitali od wielu lat prowadzą badania nad zastosowaniem aromaterapii w porodzie. Obserwują niesamowite rezultaty niwelacji lęku, paniki, nudności, bólu przed i w trakcie akcji porodowej! W zależności od zastosowanej mieszanki pomagają kobietom na różne dolegliwości.

Za to w 2018 roku w USA przeprowadzono eksperyment w warunkach szpitalnych z użyciem aromaterapii w walce ze stresem. Naukowcy odpowiedzialni za ten eksperyment wykazali, że zapach panujący w szpitalu działa negatywnie również na personel! W przeprowadzonej ankiecie wykazali, że 41% pracowników izby przyjęć odczuwa silny stres a 60% badanych odczuwa frustrację (pamiętajcie o tym przyjeżdżając na odział z akcją porodową 😉
Na czas eksperymentu rozmieszczono dyfuzory, które rozpylały konkretne mieszanki olejków. Mimo sceptycznemu podejściu wyniki kolejnej ankiety były oszałamiające! Silny stres odczuwało tylko 3% personelu a frustrację 6%!
Wyobraźcie sobie — biorąc zapach do porodu wpływacie pozytywnie zarówno na siebie, jak i na otoczenie!

Dlaczego tak się dzieje? Substancje zawarte w olejkach eterycznych odziaływują bezpośrednio na mózg a dokładnie na układ limbiczny. Jest to część centralnego układu nerwowego odpowiedzialna za motywację, procesy pamięciowe, a także kontrolująca nasze emocje.

O olejkach będę pisać dużo w listopadzie, bo to idealny czas na to, aby otulić się zapachami. Tutaj podaje tylko jedne z licznych przykładów:

Na stres i objawy depresji — pomarańczowy
Uspokaja, łagodzi lęk i niepokój – limonkowy i cytrynowy
Poprawia samopoczucie i mobilizuje do działania — cytrusy z wanilią np. cytryna, limonka, mandarynka, grejpfrut, pomarańcza

5. Kotwica smakowa to wszystko, co jemy.
Kawa, czekolada, pomarańcze… Lubisz jeść i wprawia Cię to w błogi nastrój? Możesz to też wykorzystać podczas swojego porodu 😊.

Kotwice krok po kroku. Jak zabrać się za tworzenie kotwic? Kiedy już wykonasz ćwiczenie z początku artykułu:

1. Wybierz stan lub emocję, którą najbardziej chcesz zabrać ze sobą na poród.

2. Zdecyduj się, która kotwica ma przywołać dany stan emocjonalny. W zasadzie każdą, którą podałam w przykładach można zabrać w dowolne miejsce, ale wybierz taką, którą najłatwiej jest zastosować akurat TOBIE w porodzie oraz taką, którą łatwo jest ćwiczyć codziennie

3. Ćwicz codziennie. Wybierz porę dnia, kiedy w spokoju możesz przez 5 minut wczuć się ten stan emocjonalny, który chcesz zabrać na poród. Spróbuj poczuć go wszystkimi zmysłami, im więcej ich zaangażujesz tym lepiej. W zależności od rodzaju kotwicy możesz ją aktywować przez cały czas, kiedy czujesz się np. bezpiecznie (tak jest np. w przypadku zapachów czy słuchania muzyki) lub dopiero kiedy emocje sięgnąć zenitu (wtedy np. ktoś może dotknąć twojej dłoni, wybierz gest, który użyjesz potem w porodzie).

Dla przykładu uczestniczki kursu Błękitny Poród kotwiczą stany emocjonalne codziennie przez 30 dni, wykonując ćwiczenia w kursie oraz słuchając nagrań z głęboką relaksacją.

Chcesz wiedzieć jakie kotwice wybrałam na swój poród?

– spisane na kartce zdania, które chciałabym usłyszeć podczas porodu z rozróżnieniem na pierwszą i drugą fazę,

– piosenki na pierwszą i drugą fazę porodu,

– masaż pleców i ramion z użyciem olejku z aromatem,

– świeczka zapachowa,

– afirmacje w formie prezentacji na komputerze.

Oto jak je stosowałam:

– podczas słuchania nagrań z relaksacją lub autohipnozą zapalałam świeczkę zapachową,

– podczas słuchania nagrań z relaksacją delikatnie smarowałam sobie brzuch olejkiem z aromatem,

– podczas kąpieli w wannie zapalałam świeczkę zapachową i oglądałam prezentację z afirmacjami, gdzie zdania przeplatały się z pozytywnymi obrazami porodu,

– partner masował mnie przy użyciu olejku z aromatem, a w tle leciała wybrana przeze mnie muzyka, czasem również wypowiadał zdania, które mu przygotowałam,

– przy każdych skurczach przepowiadających zapalałam świeczkę zapachową i stosowałam techniki oddechowe.

Mam nadzieję, że Cię zainspirowałam :) Napisz koniecznie co Ty wybrałaś!

Zostaw swój email, aby jako pierwsza dowiedzieć się o otwarciu zapisów na kolejną edycję 30 dniowego kursu Błękitny Poród!

“Nie można powstrzymać fal, ale można nauczyć się surfować”

Poród jest właśnie jak surfowanie i morze. Czasem spotykają nas delikatne fale a czasem uderzy w nas huragan Wilma. Zostaw swój email a otrzymasz darmowy pdf “10 zasad udanego surfowania czyli poród bez obaw”!

Bądź na bieżąco:
Do góry

Darmowy ebook "Poród bez obaw czyli 10 zasad udanego surfowania"

Zostaw swoje dane a wyślę Ci go na Twoją skrzynkę.

Dziękuję za zapis!

ZAREZERWUJ MOJE MIEJSCE!

Zostaw swoje dane aby wziąć udział w darmowych lekcjach surfowania:

Dziękuję za zapis!