Ten materiał leżał u mnie w szafie…no dobrze, nie w szafie a w komputerze, praktycznie od wiosny. Nie wiem czemu do tej pory go nie opublikowałam, bo to jest superważny temat. Tym bardziej należy o nim mówić, że wiele kobiet wstydzi się nawet rozmawiać o swoich obawach związanych ze zrobieniem kupy podczas porodu.

Często powtarzam, że to jak podchodzimy do porodu i jak go doświadczamy jest związane z tym jak się czujemy z naszą seksualnością. Ciekawe jest skąd w nas tyle wstydu, jeżeli chodzi o fizjologie, cielesność, seksualność i to co się z nami dzieje w porodzie. Może to kwestia totalnego odsłonięcia się, otworzenia? Jak to powiedziała jedna z absolwentek kursu Błękitny Poród:

… poród to jednak tak intymne przeżycie, że nie da się nie odsłonić przy nim, jak nie przed innymi, to przed sobą. To jest jedno z bardziej ekstremalnych doświadczeń kobiety – nie ma miejsca na ściemy i makijaże.   

Czy wiesz, że tematem porodu zajmują się często antropolodzy? Dlaczego? Ponieważ nasze zachowania, jak się przygotowujemy do porodu, jaki mamy do niego stosunek (patrz naszych ciał) jest nierozerwalnie połączone z naszą kulturą, tradycjami, religią i wierzeniami. O tak -na sali porodowej znajdziesz nie jedno wierzenie wepchnięte między aparat do ktg a stojak z oksytocyną.

No ale wracając do kupy. Ten artykuł nie będzie specjalnie filozoficzny, choć może Ci się tak wydawało na początku. Spokojnie, możesz odetchnąć 😉 Mam dla Ciebie same konkrety.

Pytania nad którymi możesz się zastanawiać a o które bałaś się zapytać:

Czy mogę zapobiec zrobieniu kupy podczas porodu…

– Nie bardzo, ale jest duża szansa, że twoje ciało samo się oczyści na wczesnym etapie porodu i/lub w trakcie jeszcze na długo przed fazą parcia.

Czy jak nie zjem nic, kiedy poród się zacznie to zmniejszę szanse na zrobienie kupy w trakcie?

– yyyyyy nie. Strawienie i wydalenie pokarmu trwają ok 24 godziny! Po drugie głód jest wrogiem porodu – kiedy odczuwamy głód (podobnie jest z zimnem) hamuje się wydzielanie oksytocyny.

Czy znieczulenie zwiększa moje szance na popuszczenie podczas porodu…..

– nie koniecznie chociaż prawdopodobnie nie będziesz czuła potrzeby wypróżnienia się. Jeżeli kał jest już w odbytnicy to i tak musi jakoś wyjść. Kiedy rodzisz swoje dziecko, główka naciska na odbytnice, stąd wrażenie, że zaraz zrobisz kupę, ale też sygnał, że zaczyna się parcie. Ze znieczuleniem możesz być bardziej rozluźniona I nie powstrzymywać naturalnego parcia.

Co pomyśli moja położna/lekarz……

– zarówno położna jak i lekarz wiedzą, jak działa ludzki organizm, my księżniczki nie mamy innego układu trawiennego. Dla personelu medycznego to zupełnie normalna sytuacja i nie zatrzymają się nawet nad tym faktem. Nad czym mogą się jednak zatrzymać to nad Twoją przedłużającą się fazą parcia z powodu strachu przed wypróżnieniem. Wypróżnienie w czasie akcji porodowej to jest super sygnał dla personelu medycznego (jakkolwiek to brzmi)! Po pierwsze dlatego, że to jest sygnał „odpowiedniego parcia” a po drugie używania odpowiednich mięśni!!!

Co mój mąż pomyśli albo jak zareaguje na nieprzyjemny zapach….

– BOŻE KSIĘŻNICZKO – tak, ty robisz normalną ludzką kupę! Nie srasz za przeproszeniem kwiatkami i twój mąż pewnie już od dawna o tym wie 😉

W tym artykule mówię coś jeszcze o wypróżnianiu i porodzie.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wypróżnienia podczas porodu…

To są zalecenia dla normalnej zdrowej diety, wrzucam je tu, bo może poczujesz się z tymi zaleceniami lepiej:

– pij regularnie

jedz pełnowartościowe posiłki, sezonowe, lokalne produkty

– unikaj pożywienia, które może powodować niestrawność

– zastanów się nad inną suplementacją żelaza niż sztuczne tabletki

– jedz regularne posiłki

– unikaj indukcji, jeżeli to możliwe. Podczas naturalnego porodu ciało ma tendencje do oczyszczania na wczesnym etapie porodu, jeżeli dzieje się to w momencie, kiedy ciało nie wysłało ze swojej strony sygnału to prawdopodobnie oczyści się już w samym porodzie

– kiedy poród się już zacznie idź do toalety, kiedy tylko czujesz taką potrzebę, nawet nie wyraźną

– udawaj, że nic się nie stało…dokładnie tak jak każda osoba, która będzie wtedy w pobliżu

A na koniec wspomniany materiał, który właśnie wyszedł z szafy 😉

Zostaw swój email, aby jako pierwsza dowiedzieć się o otwarciu zapisów na kolejną edycję 30 dniowego kursu Błękitny Poród!

“Nie można powstrzymać fal, ale można nauczyć się surfować”

Poród jest właśnie jak surfowanie i morze. Czasem spotykają nas delikatne fale a czasem uderzy w nas
huragan Wilma. Zostaw swój email a otrzymasz darmowy pdf “10 zasad udanego surfowania czyli poród bez obaw”!

Bądź na bieżąco:
Do góry

Darmowy ebook "Poród bez obaw czyli 10 zasad udanego surfowania"

Zostaw swoje dane a wyślę Ci go na Twoją skrzynkę.

Dziękuję za zapis!

ZAREZERWUJ MOJE MIEJSCE!

Zostaw swoje dane aby wziąć udział w darmowych lekcjach surfowania:

Dziękuję za zapis!