Ile razy widziałaś scenę z porodu w filmie lub serialu? Jakie masz wspomnienia z tym związane? Czy zastanawiałaś się kiedyś jak wizerunek porodu przekazywany w mas mediach, wpływa na Twoje podejście do tego wydarzenia?

 

Oto 5 największych mitów porodowych, które krążą w naszych głowach, a które pochodzą właśnie z błędnego przekazu mediowego:

 

 

 

Mit 1: poród zawsze rozpoczyna się odejściem wód

 

 

 

Prawda: U tylko 1 na 10 kobiet wody pękają przed rozpoczęciem porodu. W większości przypadków wody pękają tuż przed drugim etapem porodu (etap parcia), kiedy będziesz prawie całkowicie otworzona (10 cm rozwarcia).

 

 

 

Mit 2: od pierwszych skurczy trzeba się bardzo spieszyć do szpitala

 

 

 

Prawda: każdy poród jest inny, ale zawsze warto mieć cierpliwe nastawienie. To, że poród trwa wiele godzin, nie znaczy od razu, że coś jest nie tak, tylko, że zarówno Twoje ciało i jak maleństwo potrzebujecie czasu aby bezpiecznie odbyć tą drogę. Warto nauczyć się mierzenia skurczy a w tym pomoże Ci jedna z wielu darmowych aplikacji na telefon.

 

 

 

Mit 3: pozycja na plecach to jedyna pozycja do rodzenia

 

 

 

Prawda: to dla zdecydowanej większości kobiet najgorsza pozycja do rodzenia! I najmniej fizjologiczna. Potęguje odczucia bólowe, utrudnia maleństwu przedostanie się przez kanał rodny, zdarza się, pociągnie za sobą konieczność interwencji medycznych. Swobodny dobór pozycji zarówno w pierwszej jak i w drugiej fazie porodu to często klucz do dobrego porodu.

 

 

 

Mit 4: nowo narodzone maleństwo jest różowiutkie i piękne

 

 

 

Prawda: Twoje dziecko będzie pomarszczone, fioletowo sine, całe pokryte białą mazią płodową…a i tak pokochasz je najgoręcej na świecie! 🙂

 

 

 

Mit 5: po urodzenie się maleństwa otrzymasz go idealnie zawinięte w kokonik

 

 

 

Prawda: Pierwszy kontakt skóra do skóry, z jeszcze nie umytym maleństwem to coś o czym warto pamiętać! 2 godziny po porodzie to tzw. “Złote godziny”. To bardzo ważny czas zarówno dla Twojego dziecka jak i dla Ciebie. W tym czasie normuje się u maleństwa poziom hormonów stresu, stabilizuje poziom cukru we krwi i saturacja, to czas na pierwsze karmienie. Nikt nie ma prawa zabrać od Ciebie dziecka w czasie tych dwóch godzin chyba, że istnieje realne zagrożenie zdrowia (dziecka lub Twojego). Pamiętaj, masz to zapewnione prawnie!

 

 

 

Bądź na bieżąco:
Do góry